Inne działania.
- Psycholog w szkole angażuje się w przedsięwzięcia mniej dostrzegalne dla rodziców, a niezwykle potrzebne w trosce o ucznia. Są to szkoleniowe rady pedagogiczne, warsztaty psychoedukacyjne dla nauczycieli.
- Psycholog odpowiada także za takie długoterminowe działania jak Szkolny Program Profilaktyki z potrzebną diagnozą, ewaluacją i szukaniem rozwiązań zaradczych.
- Pedagog w szkole odpowiedzialny jest za podejmowanie działań na rzecz zorganizowanej opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej życiowej sytuacji, poprzez ścisłą współpracę z ośrodkami pomocy społecznej, pomaga:
- w zapewnieniu bezpłatnych obiadów i śniadań,
- w przyznaniu stypendiów szkolnych,
- zasiłków losowych,
- poszukuje sponsorów, którzy pomagają najuboższym poprzez sfinansowanie paczek świątecznych, potrzebnych przyborów szkolnych, wycieczek, uczniom których nie stać na pokrycie wszystkich kosztów.
- W szkole podejmuje się również działania w odpowiedzi na okresowe potrzeby i problemy. Dlatego też przy udziale pedagoga i psychologa powstawały takie projekty jak „Plebiscyt na najsympatyczniejszą klasę” – jako strategia realizowania celu „ Więcej kultury w szkolne mury” oraz akcja „ Stop agresji”- „Szkoła bez przemocy”. Problem nadmiernej agresji rówieśniczej jest podejmowany każdego roku przez pedagoga i psychologa.
- Pedagog i psycholog ściśle współpracują z instytucjami wspierającymi pracę wychowawczą i opiekuńczą szkoły, są to między innymi:
- Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne,
- Poradnie Zdrowia Psychicznego,
- Punkty Konsultacyjne ds. Uzależnień
- Sąd Rejonowy – Wydział Rodzinny i Nieletnich
- Komenda Miejska Policji – Wydział Spraw Nieletnich
- Straż Miejska
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
- Polski Czerwony Krzyż
- Centrum Pomocy Rodzinie
- Komitet Ochrony Praw Dziecka
- Fundacja Dziecko w Centrum
- Stowarzyszenie Amici