Aktywności młodych krótkofalowców spod znaku SP3PGR

Z początkiem nowego roku szkolnego Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR im. gen. broni Kazimierza Raszewskiego, mający swoją siedzibę w sali 211 i cotygodniowe spotkania we wtorki między godzinami 16:10-17:40, rozpoczął swój kolejny rok aktywności na amatorskich pasmach fal radiowych, będąc za sprawą Jacka Behrendta SQ3OPM jedynym animatorem tego hobby wśród uczniów poznańskich szkół realizowanych na stałe bezpośrednio na terenie placówki oświatowej w formie dodatkowych bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych.

W pierwszych wrześniowych zajęciach uczestniczyło pięcioro uczniów: Oliwier, Dawid i Szymon z klas piątych oraz Niko SO3ALG i Marcin, uczniowie poznańskich szkół średnich. Wszyscy byli świadkami nawiązania przez naszego opiekuna bezpośredniej dwustronnej łączności radiowej (QSO) z Włodkiem SP3EWP z Kalisza, a dzięki WebSDR uczestnicy zajęć mogli także usłyszeć jak CQ, CQ prowadzone w paśmie 40 metrów przez operatora stacji SP3PGR było odbierane w Holandii.

Na kolejne zajęcia, do młodych krótkofalowców dołączyły dziewczęta, uczennice klas piątych: Marta, Zuzia i Hania. Oprócz teorii obejmującej tzw. literowanie w języku polskim i angielskim oraz zasady prowadzenia korespondencji radiowej przyszedł czas i na praktykę. Nasz klubowy dziennik (log) zapełnił kolejne 12 QSO, prowadzone m.in. z korespondentami z Wolsztyna, Słupska, Kalisza, Piły, Inowrocławia, Blachowni, Krakowa. Szczególnie cennymi były łączności ze stacjami okolicznościowymi HF35MK (35. rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego) oraz HF200TK (Rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki z okazji 200. rocznicy śmierci) pracującymi tylko przez krótki okres czasu w nawiązaniu do upamiętniającymi je rocznicami lub wydarzeniami. Przy tej okazji jest możliwość uzyskania okolicznościowej karty QSL lub dyplomu. Swoje pierwsze QSO nawiązały Marta i Dawid. Gratulacje za śmiałość i odwagę!