Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Już po raz kolejny w naszej szkole przypominaliśmy naszym uczniom, że w swoim życiu mają nie tylko obowiązki, ale także swoje prawa.

W piątek 18 listopada odbyła się audycja przygotowana przez Samorząd Uczniowski, którą poprowadziła Marysia Szrejter z klasy 6b oraz Wiktora Napierała z klasy 6c.Uczniowie przypomnieli, że Konwencja to międzynarodowa umowa, do której przestrzegania zobowiązują się kraje, które ją podpisały. Konwencja Praw Dziecka w sposób całościowy określa prawa dziecka i tworzy niezbędne warunki jego prawidłowego rozwoju. Została ona uchwalona przez ONZ 20 listopada 1989 roku, a w Polsce obowiązuje od 1991 roku. Uczniowie zapoznawali się również z tematyką na naradach prowadzonych przez wychowawców i wspólnie omawiali swoje prawa, tworzyli na ten temat plakaty, a także oglądali krótki film pt. Lekcja z Januszem Korczakiem. Na zakończenie audycji oraz lekcji w klasach uczniowie zostali zapoznani z wierszem Marcina Brykczyńskiego pt. Prawa Dzieci

Niech się wreszcie każdy dowie

I rozpowie w świecie całym,

Że dziecko to także człowiek,

Tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni,

Którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić

Stworzyli dla Was mądre prawa

Więc je, na co dzień i od święta

Spróbujcie dobrze zapamiętać.

Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

I mam prawo wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu wiersze poukładały w prawa dla dzieci na całym świecie,

Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej jak umiecie.